itiraflar

Herşey Aramızda Kalacak! AramizdaKalsin.Com

Gerdek Gecesi Adetleri
 Ülkemize has, çok gerdek gecesi adetleri vardır. Hatta her yöreye göre değişmektedir bile. İşin eğlencesi olsun diye yapılmadık şey kalmaz. Az bilgim olsa da bu konu hakkında nacizane bilgilerimi sunmak istedim.
Gerdek gecesi damadın; sırtına vurularak gelinin yanına gönderildiğini biliyorum. Ve vurma işlemi en yakın arkadaşları tarafından yapılmakta. Gelin beline bağladığı 41 düğümün, damat tarafından teker teker çözüldüğünü (ki 41 düğümle uğraşmayıp işi makasla halleden olduğunun da inancındayım) vurgulamak isterim.
Gelin görün ki bizde ki bu hoş adetler, başka ülkelerde yerini başka adetlere bırakmakta. Ülkenin birinde düğünün yapıldığı mekanda yeni evli çift olan gelin ve damat, düğüne katılan tüm davetlilerin önünde gerdeğe girmekte. Diğer bir ülkede ise damat gerdek gecesini geçirmek için en yakın arkadaşını seçip geline sunmakta. İlk açılışı kankasına veriyor anlayacağınız. Düşünün bir kere bir gerdek gecesi adeti olarak geçmekte olan bu olaylar sanırım Türkiye’de uygulansa cinayet çıkar. Ama bu da o ülkelere has adetler, hoşumuza gitse de gitmese de. Benim için komik olan o kadar davetlinin önünde ilk geceyi yaşamaları.
Yazan: kill_me Kategori: Hayata Dair Tarih: 05.07.2007  Onay: kill_me
Bu Gün 6157 Kişi Okudu. Toplam 16 Yorum Aldı

tmaryo : 05.07.2007

tam hatırlamıyorum okuduğum bir yerden hatılıyorum .eskilerde evlenecek kızların bakireliğini alarak para kazanan insanlar varmış ve evlenecek olan kız bakire olarak evlenemiyormuş. seninde yazdığın gibi bazı adetler çok saçma ve birçok dunya ülkesinde bu gibi adetler sıradan şeyler olmuş ama bizim adetlerimiz bizim insan olduğumuzu ve hayvanlardan ayrılan varlık olduğumuzun ispatıdır.

tmaryo : 05.07.2007

arkadaşım aslında bu konuyu belki eğlence amaçlı veya komik bulduğun için yazmış olabilirsin ilaki art niyet aramamak gerekiyor.aslında birçok kişi bunları arkadaş ortamlarında belki konuşuyor ama iş yazmaya geldiğinde belkide sitedeki gerçek yüzünü ortaya çıkartmaktan korktuğu için yazamıyor.ben mesela herkezin önünde gerdeye girme olayını çok komik buldum :)))

tmaryo : 05.07.2007

cevapsehrazat Hitaben;
varya zekana hayran oldum evet sanırım hristiyan ülkelerde eh işte arkadaşımızda oralarda bu gibi adetler olmadığını anlatmaya calışmış.yani gerdek gecesine gerek düyulmuyormuş gerek görülse olurdu sanırım.

ersefa : 05.07.2007

bizdeki adetler ne kadar bazilarina gerici düsünce gibi gelsede, baska ülkelere bakildiginda , degerlerimizin ne kadar eksileride olsa hos oldugunu görüyoruz, herkes kendine nasil bir gece tasavvur ederse etsin, ben ülkemin adetlerini bazilari haric seiyorum)))))))

tmaryo : 05.07.2007

gerdek olayı için değil. başka birsürü adetleri kendi atdetlerimize karıştırmaya çalışıyoruz ve bazı avrupa ülkelerine özeniyoruz. halbuki tarihe baktığımızda bizim onlardan değil onların bizlerden örenmesi gereken bir çok şey var olduğunu anlarız.

tmaryo : 05.07.2007

benim kafam şu 41 düğüme takıldı:)) ya insanın uykusu gelir canı sıkılır bu düğümleri çozene kadar allah bilir birde sıkısıkı bağlıyorlardır:))))).

tmaryo : 05.07.2007

birde gerdeye girmeden önce damadın sırtına vuruyorlarya .bu vurma biraz aşırıya kaçarsa varya damat gerdek odasında gerdeye giremeden bacakları havaya diker.veya güm bam vurun sağlamdır damat sonrada hastaneye:))))))))))))))))))

ersefa : 05.07.2007

neyse kanalda 9 sayisina ciktik, malasef ben cikiyorum 8 kalcaksiniz)))

sehrazat : 05.07.2007

gerdekgecesi adetini kasttetim ama anlmazsin simdi aaa benden ii bilmen lazim gazete okumuyosunn galiba ilginc...ben gerdek gecesi adeti yok diyorum o hala bilmmeem amerika kitasinda diyo hem sen hergazetede okuduna inanirsan

AYISIGI : 05.07.2007

ahanda ben geldim :)
kiz nefret ediyorum ben boyle seylerden ay uf heleki koylerde asiretlerde falan tamamdir is bitti diye carsafi acmalari evlerinin ortasina disari asiyorlar ya ayyyyyyyyy :) ne komik yahu ozel mozel kalmiyopr sonra birde el ele tutusan gencleri kinarlar utanmiyorlar diye bu daha igrenc deyilmi ay :allah tan simdi cogu yerde kalkti bu sehirlerde falan cogu kisi bosaniyor esi kiz cikmadigi icin allah hayirli kapilar acsin cumlemize

AYISIGI : 05.07.2007

cevapAYISIGI Hitaben;
bu gerdek sonrasi olmus ay neyse ayni yola variyo oda gerdekle ilgili:)

tmaryo : 05.07.2007

artık büyük şehirlerde bu şekilde adetler pek kalmadı eşini kapan yalahh balayına:)))

ozlem-ler : 05.07.2007

ben çok gülerdim böyle saçma geleneklere allahtan artık böyle gelenekler yok sadece kaynana görüyo çarşafı kaynanalarda görmese olur ama illede görecem diye tutturuyolarmış herhalde

yaminis : 19.10.2012

ya merak ettim aceba hangi ülkelerden bahsediliyor? hiristiyan vede katoliklerde yoktur öylesi bir adet

nutty_prenses : 01.12.2012

farklı farklı gelenekler :s

Raskolnikov : 02.12.2012

o kankasına sunan ülke hangisiyse deşifre etmeyelim akın eder bizimkiler şimdi orda herkesle kanka olur

Üye Adı:

Şifre:

Sitede Şuan 1 Üye ve
78 Misafir Var
Toplam Aktif: 79

Popüler Konular
Son Yorumlar